| „Óh, áldott természet! óh csak te vagy nékem |
Az a tetőled nyert birtokom s vidékem,
Melynek én örökös főldesura lettem,
Mihelyt teáltalad embernek születtem.”
/Csokonai Vitéz Mihály: Estve/

Iskolánk Öko-programja a Pedagógiai Programban és Helyi tantervben található Környezeti nevelés – Egészségnevelés alapelveire épül.
A célokat és a tevékenységeket egyeztetjük a vezetőséggel és a nevelőtestülettel.
Nemcsak a természettudományos tárgyak tanításakor, hanem minden foglalkozáson, iskolán kívüli vagy délutáni programon is törekedni kell arra, hogy a diákok életének részévé váljon a környezetvédelem, az egészséges életmód és a Föld megóvása.
Évek óta részt veszünk a Fenntarthatósági témaheteken, minden osztályt, szaktanárt próbálunk ösztönözni arra, hogy minél komplexebb módszerekkel szerezzenek tudást az őket körülvevő világról. Elméleti és gyakorlati ismeretekkel készülünk:
- interaktív előadások
- a község határában működő „Szelektív Kft.” vezetőjével történő beszélgetés, a Hulladékgyűjtő telep bejárása
- A település utcáiban szemétgyűjtés osztálykeretben
- Plakátkészítés az iskolában, melyek a folyosók falát díszítik.,
- Növényszigetek folyamatos gondozása a technika órák keretében.
- Parkosítás, „iskolazöldítés”
- Természetjáró túrák
- „Elsősök fája” – faültetés
- Szelektív hulladékgyűjtés
- Országos témanapok megtartása /MÉZ, Föld világnapja, Madarak és fák napja…/
- Időtálló dekorációk készítése az évszakokhoz igazodva.
- Technika órákon az újrahasznosítás témaköreinek tanítása gyakorlati szemmel
- Környezetvédelmi vetélkedők a környező iskolák és a partneriskola részvételével
- Közös természetvédelmi programok szervezése a helyi napköziotthonos óvodával
- Energia program
- Energia-, víz- és papírfogyasztás minimalizálása, csapok elzárása, a termekben, folyosókon a szükségleteknek megfelelő időben égjen csak a lámpa.
- Intézményi üzenetváltás, hirdetmények lehetőség szerint honlapon, emailben (felesleges papírsokszorosítás nélkül)
- A fénymásoló papír-fogyasztás csökkentése, a kétoldalas papírhasználat ösztönzése (pl. selejt papírok röpdolgozat írásra tökéletesek). Online feladatok preferálása.
- Környezetbarát tisztítószerek használata
- Egészség program
- Egészségmegőrző témahét
- Kerékpáros és gyalogos közlekedést népszerűsítő programok
- Sportnapok, diákolimpiára történő felkészülés
- Drogprevenciós előadások
A jövő azon áll, hogy milyen nemzedéket sikerül felnevelnünk, képesek lesznek-e felelősségteljesen gondolkodni, cselekedni. Hogyan tudnak élni a technikai vívmányok adta lehetőségekkel?
A környezeti nevelés fogalma kibővült a fenntarthatóságra, vagyis az emberiség jövőjének kérdéseire. Ezt meg kell alapozni erkölcsileg, társadalmilag, gazdaságilag egyaránt. Ki kell alakítani bennük a felelősségtudatot.
Természettudományi és technológiai kompetenciák fejlesztése azon ismeretek, módszerek által, melyekkel a körülöttük lévő világot megértik, magyarázni tudják a tanulók. Segíteni kell felkelteni az érdeklődésüket a tudományos ismeretszerzésre.


A VÁCSZENTLÁSZLÓI SZENT LÁSZLÓ ÁLTALÁNOS ISKOLA ÖKO-PROGRAMJÁNAK IDŐARÁNYOS MEGVALÓSULÁSA
2023-2026.
2023. szeptember -2024. szeptemberig
Ökoiskola program:
- Technika és életvitel, természetismeret tanmenetek átdolgozása, gyakorlat alapú tematika alkalmazása: az említett tantárgyak tananyagának fontos része a kertészkedés, növényápolás, egészséges életmód megismerése.
- Iskolagyümölcs-program /alma, gyümölcslé minden héten/
- Biotrans cégkapcsolat: használt sütőolaj gyűjtése községi szinten.
- SULIZSÁK- „Göncölj a Földért!” – 2270 kg használt ruha gyűlt össze novemberben
- Egészségnapok szervezése osztály- és iskolai keretben.
- Iskolazöldítés az osztálytermekben, folyosókon, udvaron faültetés /országos kampány-almafa/
- Fenntarthatósági témahétben való aktív részvétel.
- “Határtalanul” pályázat – Erdély
- Tanulmányi kirándulások:
alsó tagozat: Esztergom – Geodézia
felső tagozat: Tisza-tó állat- és növényvilágának megismerése, bringatúra a tó körül.
2024-2025. szeptember:
Ökoiskola:
- az előző évben elkezdett tevékenységek folytatódnak
- Pedagógus továbbképzések
- Sulizsák program keretében újabb 1790 kg ruha gyűlt össze
- Az iskola belső udvarán 2 db magaságyás áll, melyekbe gyógynövényeket és fűszernövényeket szeretnénk a gyerekekkel ültetni.
- Egy helyi amatőr természetvédő felajánlásával előadássorozat indul a magyarországi madarak életéről, védelméről. Ehhez technika órákon madáretető és odú készítése is kapcsolódik.
- A hatvani Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum által szervezett múzeumpedagógiai foglalkozások szervezése
- Beporzók napja – a méhek és társaik
- Tanulmányi kirándulások /történelmi és természeti értékek megismerése/
- Magonc vetéskedőn való részvétel
- “Határtalanul” pályázat: Szerbia-Horvátország
2025-26. szeptember
Ökoiskolai program:
- Előző időszak eredményeinek, tapasztalatainak felülvizsgálata, az újabb tanév megtervezése
- A technika órákon, főleg a felső tagozaton, a gyakorlat alapú tanmenetek szerint a tanulók rendszeresen munkálkodnak az iskola körüli növények körül, ültetnek, gyomot szednek, kapálnak.
- Az iskola környékén és a községben havonta legalább egy alkalommal gyűjtjük össze a szemetet.
- Tisztasági verseny az osztályok között.
- Folytatódik az iskolagyümölcs-program.
- Papírgyűjtés szervezése szeptemberben
- Továbbra is gyűjtöttük a használt sütőolajat a BIOTRANS céggel kötött megállapodás alapján.
- Tavaly is elültettük az Elsősök fáját, mely az iskolazöldítés és fenntarthatósági program része.
- Elkészült egy újabb magaságyás, melybe idényzöldségeket, fűszereket ültettünk. Ezeket a tanulók gondozzák, a szárított levelekből fűszercsomagok készülnek.
- Téli időszakban gondoskodunk a madarak etetéséről, az iskola környékén lévő etetőket a gyerekek rendszeresen feltöltötték.
- Decemberben a felsősöknek előadásokat szervezünk a Budapesti Rendőrfőkapitányság Bűnmegelőzési Osztály bevonásával: – bűnmegelőzés, drogprevenció, illetve az internet veszélyeiről.
- Fenntarthatósági témahéthez, Te szedd! mozgalomhoz csatlakozunk.
- Biomimikri vándorkiállítás – Magosfa alapítvány segítségével
- Ökológiai vetélkedő a körzeti általános iskolák részvételével /május/
- “Határtalanul” pályázat – Nyugat-Felvidék várai
- Vándortábor: Bükkalja és Tisza-tó
Vácszentlászló, 2025. október 10.
Grébelné Kovács Andrea
igazgató
Beszámoló Ökoiskola 2025.



