K e d v e s S z ü l ő k !
Ezzel a levéllel szeretnénk megkönnyíteni a következő tanévre szóló etika, valamint a hit-és erkölcstan közötti választást. Miért jó, ha gyermekük számára a római katolikus hit-és erkölcstan tanórát választják?
A törvényi előírás szerint 1. és 5. osztályban kötelező nyilatkoznia a szülőnek az etika vagy hittan választásáról, amelyhez szeretnénk segítséget nyújtani.
Az iskolai hittan tananyaga átfogja az egyházi évet, foglalkozik a Bibliával, a szentek életével. Ezeken az ismereteken keresztül a gyermekek műveltsége bővül, más tantárgyakban jól fel tudják használni a tanultakat (pl. magyar, történelem, művészetek). Igazi példaképet választhatnak. Megismerhetik az egyházi művészetet.
Segítséget kapnak a valódi és a hamis értékek közötti eligazodásban. Képesek lesznek jó döntéseket hozni. Az embert egész életén át foglalkoztató kérdésekre kaphatnak válaszokat az Egyházban:
Miért élek? Mi a feladatom? Miért történnek a dolgok? Hová tartok? Milyen vagyok? Milyenek a körülöttem lévők? Egyedüli lény vagyok, vagy társas? Mit jelent a közösség?
Megnyílik a szemük és észreveszik Isten gondoskodó szeretetét az életükben és a világban. Megtanulják értékelni az életet annak minden örömével és problémájával.
Főbb témakörök: önismeret, emberi kapcsolatok, kapcsolat Istennel, közösség és Egyház, teremtett világ.
Az iskolai hittanórák csak ízelítőt adnak abból a teljességből, amit az ember megtapasztalhat a keresztény közösségben, a helyi Egyházban, a plébánián.
Ezért az iskolai hitoktatás keretein kívül fontosnak tartjuk a plébániai hitoktatást, ahol a szentségekre való felkészítés mellett a közösségépítés is folyik a megelőző módszer és az élménypedagógia eszközeivel.
A közösség az a hely, ahol a gyermek szabad lehet, rengeteg élményhez juthat, kapcsolatokat építhet, barátokat szerezhet, megtanulhatja a helyes konfliktuskezelést, közösen gondolkodhat, tapasztalatokhoz juthat. A jó közösségnek megtartó ereje van. Nem kell kitalálni az utat, amelyen menjen, hiszen az Egyház felmutatja a Krisztusban való igaz, boldog életet.
Mit nem tud és nem akar a hittan?
A szülő által képviselt értékrenddel szembe menni – a gyermekben ez komoly zavarhoz vezethet.
Versenyezni a szabadelvű neveléssel – a kettő ellentmondásban van egymással.
Megoldani olyan nevelési problémákat, amiket a szülő fontosnak tart, de nem tesz érte. Szülői támogatás nélkül oktatni/nevelni.
Minden gyermeket szeretettel várunk! Nem feltétel sem az Egyházhoz tartozás, sem az, hogy megkeresztelt legyen a diák. https://youtu.be/tOubkG0-ddI
Krisztus mindenkit üdvözíteni akar! A jövő tanévi találkozás reményében:
Váci Egyházmegyei Hitoktatási Bizottság
Palya János plébános és a kateketikai munkacsoport tagjai